Kiedy udać się pierwszy raz z dzieckiem do dentysty?
Zaplanowanie pierwszej wizyty dziecka u dentysty związane jest z wieloma czynnikami. Ważny jest stan zdrowia dziecka, etap jego rozwoju i przyczyny planowanej wizyty. Należy pamiętać, że pierwszy kontakt ze stomatologiem zazwyczaj daje fundamenty stosunku dziecka do wizyt u tego specjalisty. Ukierunkuje to jego podejście do leczenia zębów w dorosłym życiu. Dlatego należy zadbać, aby pierwsza wizyta przebiegła bez zbędnego stresu i nerwów.
Dzięki rozwojowi medycyny i techniki dzisiejsze wizyty u stomatologa są niemal przyjemnością. Istnieje wiele sposobów i środków, dzięki którym nawet leczenie kanałowe możliwe jest bez bólu. Planując pierwszą wizytę swojego dziecka u tego specjalisty, należy pamiętać, że od tego, jak ona przebiegnie będzie zależało to, czy dziecko będzie się bało tych wizyt w przyszłości, czy nie. Dlatego warto przestrzegać kilku zasad i wskazówek jak uczynić to spotkanie jak najprzyjemniejszym dla malucha.
Kiedy do dentysty pierwszy raz?
Pediatrzy i dentyści zalecają pierwszą wizytę u lekarza stomatologa, gdy dziecko skończy 6 miesięcy. To etap rozwoju malucha, podczas którego wykształcają się pierwsze siekacze. Specjalista upewni się, że wyrzynanie zębów przebiega bezproblemowo. Ząbkowanie to stresujący czas i dla dziecka i dla rodzica, więc lekarz podpowie jak dbać o zęby maluszka, aby nie zagrażała im próchnica. Higiena jamy ustnej ważna jest w każdym wieku i nawet zęby mleczne, choć „przecież wypadną” wymagają odpowiedniej higieny i regularnych kontroli. Stan tych zębów ma wpływ na proces wyrastania zębów stałych. Należy je kontrolować, co 3-4 miesiące, aby mieć pewność, że nie zachodzą żadne niepokojące procesy. To czas, gdy dziecko może oswoić się z gabinetem, używanymi tam narzędziami i samym lekarzem. Najlepiej na pierwszą wizytę wybrać gabinet, gdzie lekarze specjalizują się w leczeniu małych dzieci i już go nie zmieniać. Stomatolodzy pracujący w takich przyjaznych dzieciom gabinetach mają niezbędną wiedzę dotyczącą procesów rozwojowych oraz chorób przyzębia występujących u dzieci, ale takie gabinety są też lepiej przystosowane do wizyt małych pacjentów. Na ich wyposażeniu znajdują się kolorowe fotele dentystyczne, zabawne fartuchy i maski ochronne, kolorowe narzędzia i materiały wypełniające ubytki. Dziecko zazwyczaj w nagrodę za bycie dzielnym dostaje naklejki lub drobne upominki, a to wszystko wpływa na przyjemne skojarzenia z wizytą u stomatologa. Na pierwszą wizytę nigdy nie należy stawiać się, dopiero gdy pojawi się ból zęba lub próchnica. Wywoła to u dziecka negatywne skojarzenia z bólem i nieprzyjemnymi zabiegami.
Przeczytaj także: Jak dbać o zęby mleczne?
Jak przygotować dziecko do takiej wizyty?
Stomatolodzy podkreślają, że najpóźniej pierwsza wizyta powinna odbyć się, gdy dziecko skończyło cztery lata, ponieważ jest to moment, gdy powinny pojawić się już wszystkie zęby. Niezbędna jest wtedy kontrola zgryzu i sprawdzenie, czy nie pojawiła się próchnica. Dorośli doskonale wiedzą, że nawet przy nowoczesnych rozwiązaniach i sprzętach wizyta u dentysty może być stresująca. Dzieci szybko zauważają emocje rodziców, więc dobrze jest od samego początku zachęcać dzieci do odwiedzania stomatologa i budować w nich pozytywne skojarzenia z tym związane. Nie wolno nam też straszyć dziecka wizytami u lekarza. Zdania typu „nie jedz tylu cukierków, bo będziesz musiał iść do dentysty leczyć ząbki” sprawią, że dziecko rozwinie lęk przed leczeniem u stomatologa. Najlepiej przed pierwszą wizytą wyjaśnić dziecku, czego może się spodziewać: jak będzie wyglądać gabinet, sama wizyta i badanie, kim jest pani lub pan, którzy chcą sprawdzić, jak wyglądają jego ząbki itp. Dziecko nie będzie zaskoczone np. wielkim fotelem, narzędziami czy osobą ubraną na biało.